Στις 14 Νοεμβρίου 2012, είχαμε την τιμή να παρακολουθήσουμε ομιλία, από τον παλιό μας μαθητή Αντώνη Κερασνούδη, ειδικευόμενο Νευρολόγο της Πανεπιστημιακής Κλινικής St. Josef(Μπόχουμ-Γερμανία) με τίτλο, "Το Ιπποκρατικό ταξίδι"και θέμα την Ιατρική επιστήμη.

Την εκδήλωση προλόγισαν ο διευθυντής του σχολείου μας Δρ. Πέτρος Σαμσάρης και η υπεύθυνη ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Σερρών κα. Βασιλική Δινάκη.

Η ομιλία δόθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου και την παρακολούθησαν οι μαθητές και μαθήτριες της Γ' τάξης και πολλοί καθηγητές.

Στις 21 Μαρτίου, Παγκόσμια ημέρα Ποίησης και ημέρα κατά του ρατσισμού στο αμφιθέατρο του σχολείου μας οι μαθητές όλων των τάξεων γιόρτασαν την ποίηση, μέσα από ποικίλες δράσεις, ενώ ταυτόχρονα έδωσαν το δικό τους αντιρατσιστικό μήνυμα. Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τις φιλολόγους των γενικών τάξεων, τις φιλολόγους ειδικής αγωγής, καθώς και τις φιλολόγους της αγγλικής γλώσσας του σχολείου.

Οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα συγκρότησαν δικές τους ομάδες, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, με σκοπό και στόχο να εκφραστούν με όποιο τρόπο τα ίδια  επιθυμούσαν και μέσω αυτών να διδαχθούν και να διδάξουν (διάχυση αποτελεσμάτων).

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, σε συνεργασία με συμμαθητές/τριες τους από το Γυμνάσιο Πρώτης Σερρών, απέσπασαν το 2ο βραβείο στο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό "Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες".

Ο καθηγητής Πληροφορικής του σχολείου μας, κ. Κοσμάς Χαριτόπουλος, κατέκτησε τη 2η θέση της ενότητας "Γυμνάσιο", στο "2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πρακτικών Αξιοποίησης Ψηφιακού Περιεχομένου για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση", με την πρακτική με τίτλο "Ο προγραμματισμός στο Γυμνάσιο με Snap", η οποία βραβεύτηκε με την "Ανοιχτή Ετικέτα Ποιότητας Βέλτιστης Πρακτικής".

Ο διαγωνισμός διεξήχθη στα πλαίσια του προγράμματος "Συμμετέχω" της πράξης "Ψηφιακό Σχολείο ΙΙ".

με θέμα: «Κοινωνική, πνευματική και εθνική ζωή στη Μακεδονία και τη Θράκη από τα τέλη του 18ου αι. ως τα τέλη του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου» που διοργάνωσε το Σωματείο «Οι Φίλοι του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα».