Επίσκεψη του θεατρικού ομίλου του σχολείου στον Πατριάρχη και στην Ιερά Θεολογική Σχολή της Χάλκης

Ο θεατρικός όμιλος του 2ου Γυμνασίου Σερρών πραγματοποίησε τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη στις 11-14 Μαΐου 2023, έπειτα από επίσημη πρόσκληση του Οικουμενικού Πατριαρχείου Κωνσταντινούπολης, στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος, που εκπονείται μεταξύ της υπεύθυνης εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών, κας Κλιάρη Ιωάννας, της Υποδιεθύντριας του σχολείου, κας Καραμπελιά Σουλτάνας και των υπευθύνων του θεατρικού ομίλου, κας Κυριακίδου Ελισάβετ και κας Πιστικίδου Ελένης.

Έμπλεος χαράς και συγκίνησης ο όμιλος έγινε δεκτός από τον Πατριάρχη, κ.κ. Βαρθολομαίο στην Αίθουσα του θρόνου, παραδίδοντάς του σε ηλεκτρονική μορφή τη θεατρική του παράσταση- εκδήλωση «Ο μεγάλος ξεριζωμός».

Επιπρόσθετα, ο όμιλος επισκέφθηκε την Ιερά Θεολογική Σχολή της Χάλκης όπου τον υποδέχθηκε στο συνοδικό της Σχολής ο καθηγούμενος , Επίσκοπος Αραβησσού κ. Κασσιανός. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στα άδυτα της Σχολής, στη βιβλιοθήκη, στο αναγνωστήριο, στις αίθουσες διδασκαλίας και μετείχαν σε τιμητική τράπεζα.

Καινοφανείς εμπειρίες, μοναδικά συναισθήματα, πολύτιμα εφόδια ζωής!