Πολιτική Απορρήτου

Δεδομένα

• Ο ιστότοπος δε συλλέγει, επεξεργάζεται ή δημοσιεύει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που αφορούν μαθητές/τριες, γονείς ή εκπαιδευτικούς.
  • Χρησιμοποιεί την υπηρεσία Web Analytics του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, για την παρακολούθηση της επισκεψιμότητας του. Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας καθώς και για τη βελτίωση του περιεχομένου του. Τα στοιχεία των επισκεπτών δεν υπόκεινται σε κανενός είδους επεξεργασία, παρά μόνο στην περίπτωση παραβίασης της ασφάλειας οπότε ακολουθούνται όλες οι προβλεπόμενες από το νόμο διαδικασίες.
  • Δημοσιεύει στοιχεία που αφορούν τις δραστηριότητές του. Τα ονόματα των μαθητών/τριών καθώς και οι φωτογραφίες στις οποίες εμφανίζονται αποκρύπτοναι ή θολώνονται ώστε να μην είναι δυνατή η αποκάλυψη της ταυτότητάς τους. Εξαίρεση αποτελούν οι περιπτώσεις στις οποίες οι κηδεμόνες έχουν δώσει την έγγραφη άδειά τους στο σχολείο ή στο φορέα της δραστηριότητας στον οποίο συμμετείχαν οι μαθητές/τριες(διαγωνισμοί, συνέδρια κλπ).

Ασφάλεια

• Χρησιμοποιούνται οι πιο πρόσφατες εκδόσεις των λογισμικών για την κατασκευή του ιστότοπου.
  • Αξιοποιείται η υπηρεσία Web Analytics του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου(βλ παραπάνω)

Μέτρα προστασίας

• Ρυθμίζοντας τον φυλλομετρητή (Firefox, Chrome, Opera, Edge, Safari κλπ) στην κατάσταση "Do not Track", τα στοιχεία του επισκέπτη δεν καταγράφονται από την υπηρεσία Web Analytics.

Δικαίωμα στη λήθη(Right to be forgotten)

• Οι κηδεμόνες καθώς και οι ίδιοι οι μαθητές/τριες, εφόσον έχουν συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας τους, μπορούν ανά πάσα στιγμή να ζητήσουν να σταματήσει η δημοσίευση φωτογραφιών  ή των ονομάτων τους, ανακαλώντας τις σχετικές άδειες που είχαν χορηγήσει στο παρελθόν.
  • Για το ζήτημα αυτό καθώς και για οποιοδήποτε άλλο που αφορά τα προσωπικά δεδομένα, μπορούν να επικοινωνήσουν με το σχολείο μέσω e-mail, τηλεφωνικά ή αυτοπροσώπως(τα στοιχεία δημοσιεύονται στην αρχική σελίδα).