Το όραμα του σχολείου

Ένα σχολείο για όλους με αποδοχή της διαφορετικότητας. Ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία. Ένα σχολείο που καλλιεργεί τις δεξιότητες του 21ου αιώνα μέσα από καινοτόμα προγράμματα μάθησης. Ένα σχολείο που προετοιμάζει τους αυριανούς πολίτες καλλιεργώντας τους τις αξίες της συνεργασίας, της συμμετοχής στα κοινά(ενεργής πολιτειότητας) και της ειρηνικής επίλυσης των διαφορών.

Στόχοι της σχολικής μονάδας στο σύνολο των σχεδίων δράσης

1. Καλλιέργεια κριτικής και δημιουργικής σκέψης

2. Ανάπτυξη αισθήματος ευθύνης και ενεργής συμμετοχής στα κοινά.

3. Αποδοχή της διαφορετικότητας μέσω της ενσυναίσθησης.

4. Ειρηνική επίλυση διαφορών και καλλιέργεια κλίματος συνεργασίας.

5. Υγιής ανάπτυξη των μαθητών σε ψυχοσωματικό επίπεδο.

Υλοποίηση

1ος Κύκλος
  • Τμήματα Α1,Α2,Α3,Α4,Α5

• Ζω καλύτερα-Ευ ζην: Υγεία, διατροφή, αυτομέριμνα, οδική ασφάλεια – “Τρέφομαι σωστά, Γυμνάζομαι τακτικά. Ζω καλύτερα

• Τμήματα Β1,Β2,Β3,Β4

• Φροντίζω το περιβάλλον: Φυσικές καταστροφές, Πολιτική προστασία – “Πυρκαγιές στα δάση και πλημμύρες στις πόλεις. Σχέση, επιπτώσεις και προτάσεις αντιμετώπισης

• Τμήματα Γ1,Γ2,Γ3,Γ4

• Ζω καλύτερα-Ευ ζην : Ψυχική και συναισθηματική υγεία-Πρόληψη - “Γνωρίζοντας τον εαυτό μου και τους άλλους με οδηγό το Μικρό Πρίγκιπα”

2ος Κύκλος
  • Τμήματα Α1,Α2,Α3,Α4,Α5

• Φροντίζω το περιβάλλον : Οικολογία, Παγκόσμια και τοπική Φυσική Κληρονομιά – “Βιολογικά προϊόντα. Είναι καιρός να μπει τάξη στη διατροφή μας”.

• Τμήματα Β1,Β2,Β3,Β4

• Ενδιαφέρομαι και ενεργώ : Εθελοντισμός και διαμεσολάβηση – “Πολλοί πολιτισμοί, ένα ψηφιδωτό. Πολίτες της γης

• Τμήματα Γ1,Γ2,Γ3,Γ4

• Ενδιαφέρομαι και ενεργώ : Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, Διαφορετικότητα - “Φύλλο και επάγγελμα: μια σχέση εξάρτησης και αδιόρατων στερεότυπων

3ος Κύκλος
  • Τμήματα Α1,Α2,Α3,Α4,Α5

• Ενδιαφέρομαι και ενεργώ : Ανθρώπινα δικαιώματα – “Η χάρτα των δικαιωμάτων της τάξης μου”

• Τμήματα Β1,Β2,Β3,Β4

• Ζω καλύτερα-Ευ ζην : Γνωρίζω το σώμα μου, σεξουαλική διαπαιδαγώγηση – “Το σώμα μου, ένα θαύμα που αγαπώ, φροντίζω και προστατεύω”.

• Τμήματα Γ1,Γ2,Γ3,Γ4

• Φροντίζω το περιβάλλον : Παγκόσμια και τοπική πολιτιστική κληρονομιά -Η Μικρασιατική καταστροφή και ο ξεριζωμός: Οι μνήμες μένουν άσβεστες”

4ος Κύκλος
  • Τμήματα Α1,Α2,Α3,Α4,Α5

• Δημιουργώ και καινοτομώ-Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία : Οικονομία και Ηθική – “Πόσο δίκαιη είναι η σοκολάτα σου;

• Τμήματα Β1,Β2,Β3,Β4

• Δημιουργώ και καινοτομώ-Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία : STEM, Εκπαιδευτική ρομποτική – “Προαγωγή της μάθησης μέσω της Τέχνης

• Τμήματα Γ1,Γ2,Γ3,Γ4

• Δημιουργώ και καινοτομώ-Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία : Επιχειρηματικότητα, Αγωγή Σταδιοδρομίας, Γνωριμία με επαγγέλματα - “Φτιάχνουμε μια ταινία stop-motion animation. Τα επαγγέλματα πίσω από την κάμερα”.