Διάκριση σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους

Με μεγάλη ζέση το 2ο Γυμνάσιο Σερρών συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους, που προκήρυξε η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Ειδική Επιτροπή Πολιτιστικής Ταυτότητας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος,με θέμα : “Μνήμες Μικράς Ασίας-Πόντου: 1922-2022“ και κατάφερε να διακριθεί με ένα από τα πέντε πρώτα βραβεία του Διαγωνισμού. Τα παιδιά, μέσα από την αναδίφηση και μελέτη των ιστορικών πηγών, εμβάθυναν στην ιστορία της Μικράς Ασίας, ενώ μέσα από τη δραματοποίηση χρονικών περιόδων της ζωής της Φιλιώς Χαϊδεμένου, βίωσαν με ενσυναίσθηση την οδύνη των ξεριζωμένων Μικρασιατών προσφύγων.

Συμμετείχαν οι μαθητές/-τριες: Σαββοπούλου Σωτηρία-Κωνσταντίνα, Νικηφόρου Μαρία, Πολυχρονίδης Ζήσης. Στη βιντεοσκόπηση συνέδραμε ο Γιώργος Νίγδελης. Την καθοδήγηση και επίβλεψη ανέλαβε η φιλόλογος, Ελένη Πιστικίδου.