Γιορτή ποίησης

Στις 21 Μαρτίου, Παγκόσμια ημέρα Ποίησης και ημέρα κατά του ρατσισμού στο αμφιθέατρο του σχολείου μας οι μαθητές όλων των τάξεων γιόρτασαν την ποίηση, μέσα από ποικίλες δράσεις, ενώ ταυτόχρονα έδωσαν το δικό τους αντιρατσιστικό μήνυμα. Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τις φιλολόγους των γενικών τάξεων, τις φιλολόγους ειδικής αγωγής, καθώς και τις φιλολόγους της αγγλικής γλώσσας του σχολείου.

«Ένα το χελιδόνι»από την ποιητική συλλογή του Οδυσσέα Ελύτη «Άξιον εστί»

21η Μαρτίου είναι η Γιορτή της Άνοιξης……..και ένα είναι το χελιδόνι, αυτό που θα φέρει την Άνοιξη που η αξία της είναι μεγάλη.

Για να γυρίσει ο Ήλιος θέλει δουλειά πολλή, για να αλλάξει το Φως του σε Φως που θα « φωτίζει» τον κόσμο.

Θα χρειαστεί να προσπαθούν νεκροί χιλιάδες και οι ζωντανοί να δίνουν την ενέργειά τους με αυτοθυσία.

Θέ μου, Εσύ που είσαι Πρωτομάστορας, με έχτισες μέσα στα βουνά, στον υλικό κόσμο και μ’ έκλεισες μέσα στην θάλασσα. Ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος από πνεύμα που είναι χτισμένο με ύλη και είναι βουτηγμένο μέσα σε ωκεανούς συναισθημάτων.

Πάρθηκεν από μάγους, το σώμα του Μαϊου. Οι «Μάγοι»  έθαψαν τον Μάϊο, τη Ζωή, σ’ ένα μνήμα του πέλαγου και την έκλεισαν σ’ ένα βαθύ πηγάδι στα έγκατα τη Γης. Έτσι, ο ποιητής εκφράζει την απουσία ελπίδας, που βίωναν οι Έλληνες στα δύσκολα χρόνια της κατοχής, αλλά και την προσδοκία της κατανίκησης του ίδιου του θανάτου.

Θέ μου, Εσύ που είσαι Πρωτομάστορας,  μέσα στις Πασχαλιές κι Εσύ το Πάσχα μύρισες την Ανάσταση, φέρνοντας ευωδία στη Γη.

«Την πόρτα ανοίγω το βράδυ», Τάσος Λειβαδίτης

Κόντρα σε όσους αναπολούν Καιάδες ……ο Τάσος Λειβαδίτης αναφέρεται στους στίχους του ποιήματος σε όλους τους κατατρεγμένους της γης……..Το ποίημα, ένα προσκλητήριο ανθρωπιάς και ενσυναίσθησης, αναφέρεται στους απανταχού πικραμένους, αδικημένους, ξεριζωμένους, σε όσους βιώνουν την άλλη εκδοχή της ζωής….

Κλείστε τα μάτια και ακούστε τους στίχους…….Ανοίξτε τα και δείτε όλους τους αθώους ανήμπορους…….Βάλτε τους στην καρδιά σας…..Ανοίξτε τους την πόρτα………

Έγινε με το Padlet