3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στέλλα Πα****ου Β5

Μήπως θα αποτύχω;

Μήπως θα κερδίσω;

Φόβος, τρόμος και καημός έρχονται, εδώ κοντά μου

στη χτυπούμενη τρελά καρδιά μου

πρέπει όμως να αποχωριστώ τα αισθήματά μου

και να βάλω τα δυνατά μου.

Τρέξε, παίξε, γέλασε να χαρείς τη ζωή σου

και η κάθε δυσκολία θα φύγει από την ψυχή σου

γιατί Αθλητισμός δεν είναι μόνο ανταγωνισμός

αλλά δημιουργικό παιχνίδι

και δικαίωμα για κάθε αγόρι και κορίτσι .

Ασχολήσου λοιπόν με την άσκηση

για καλή φυσική κατάσταση ,

για απόλαυση , χαλάρωση,

υγεία και εκτόνωση.

Αποτυχία

Έτρεξα και έπεσα,

χτύπησα κι έχασα.

Πάει ο στόχος της ζωής μου.

Πάει η νίκη που θέλει η ψυχή μου.

Άραγε έγινα ρεζίλι;

Δάκρυα, μόνο δάκρυα κυλάνε αργά στα μάγουλά μου

Κι η απογοήτευση και η λύπη θέλουν να πάρουν την χαρά μου.

Σηκώθηκα όμως έτοιμη για τον επόμενο αγώνα.

Γιατί δεν είναι ωραίο να κλαις όλη την ώρα.

«Η αποτυχία είναι φυσιολογική».

«Η αποτυχία είναι ανθρώπινη».

Γι? αυτό μην την αφήνεις να ρημάξει τα όνειρά σου

και να ακούσεις πιστά την καρδιά σου.

Γιατί αν δεν αποτύχεις, δεν πρόκειται ποτέ να κερδίσεις.

Τι είναι ο Αθλητισμός; Μάγια Πο****υ Β5

Για κάποιους ο αθλητισμός είναι ενέργεια. Η ενέργεια που χρειάζεται κανείς για να τρέξει, να κολυμπήσει. Για άλλους ο αθλητισμός είναι θέμα νίκης. Για άλλους πάλι είναι απλά μια ευκαιρία για να ξεφύγουν από την καθημερινότητα και τη ρουτίνα.

Τα άτομα που αθλούνται για να νικήσουν πάντα θα «χάνουν». Γιατί, ακόμα κι αν βρεθεί κανείς στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, ακόμα κι αν αντηχούν χαρούμενα τραγούδια στο μυαλό του , ακόμα κι αν έχει κερδίσει την εκτίμηση κάποιων , θα έχει προηγηθεί κούραση, άγχος, αποχή ίσως από αγαπημένα πρόσωπα, λιγότερη ξεκούραση, λιγότερος προσωπικός χρόνος. Αξίζει να τα στερηθεί κανείς όλα αυτά για μια νίκη; Ο καθένας μάλλον θα έδινε άλλη απάντηση?

Αυτός που χάνει, έχει κερδίσει. Παρόλο που δε γεύτηκε τη γλύκα της νίκης, δεν άκουσε τις επευφημίες των αγαπημένων τους προσώπων και δεν ένιωσε το βάρος του μεταλλίου κρεμασμένο στο λαιμό του. Ξέρει όμως πάντα ότι στην καρδιά των φίλων, της οικογένειας είναι πάντα νικητής. Αν ξέρεις ότι έβαλες τα δυνατά σου και ότι έκανες το καλύτερο που μπορούσες, έχεις μια ευχαρίστηση που σε γεμίζει για καιρό, όχι για μια στιγμή.

Μερικοί όμως μπορεί να το βλέπουν διαφορετικά. Αποτυχία για κάποιον μπορεί να σημαίνει ύστατη αποτυχία. Μπορεί να σημάνει το τέλος μιας μακρόχρονης καριέρας(μιλώντας για ενήλικες) και την καταστροφή μιας φήμης που κάποιος έχει κτίσει με κόπο και στερήσεις.

Ένας καλός αθλητής μπορεί να προέρχεται από οπουδήποτε! Από πλούσια οικογένεια με παράδοση ή από μια φτωχογειτονιά στην άκρη της πόλης. Κάποιος που προπονείται σε γυμναστήριο, στάδιο, πισίνα ή κάποιος που τρέχει σε αλάνες, κολυμπά σε λίμνες, γυμνάζεται σε αποθήκες. Η άθληση είναι δικαίωμα όλων. Αυτό πιστεύουν κάποιοι . Άλλοι λένε ότι ο αθλητισμός είναι μόνο για κάποιους. Αλλά κανείς δε γεννιέται ούτε νικητής ούτε χαμένος. Γίνεσαι αυτό που επιλέγεις και μπορείς .

Επομένως , τι είναι ο αθλητισμός; Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είναι μια αφηρημένη έννοια που καθένας ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο. Νίκη, ήττα, ενέργεια, αυτοεκτίμηση, στόχος: διαφυγή από το μουντό γκρι της καθημερινότητας, το οποίο η άθληση γεμίζει με πολύχρωμες πινελιές συναισθημάτων. Ο αθλητισμός δεν επιβάλλεται σε κανέναν. Επιλέγεται αλλά δεν επιλέγει?