Ψηφιακός Κόσμος

Λέξεις κλειδιά

Ψηφιακή πληροφορία, τρανζιστορ, κωδικοποίηση, δυαδικό σύστημα, δυαδικό ψηφίο(bit), χαρακτήρας, Κώδικας ASCII, εικονοστοιχείο(pixel), Kbyte, Mbyte, Gbyte, Tbyte.

Ερωτήσεις

Τι ονομάζεται ψηφιακή πληροφορία;

Απ: Κάθε πληροφορία που είναι αποθηκευμένη σε μια ψηφιακή μηχανή(πχ υπολογιστής, λάπτοπ, τάμπλετ, κινητό τηλέφωνο, ψηφιακή φωτογραφική μηχανή κ.α)

Γιατί ο υπολογιστής χρησιμοποιεί μόνο δύο σύμβολα για την αναπαράσταση της ψηφιακής πληροφορίας;

Απ: Ο υπολογιστής κατασκευάζεται από μικροτσίπ(ολοκληρωμένα κυκλώματα). Αυτά περιέχουν στο εσωτερικό τους (χιλιάδες ή και εκατομμύρια) τρανζίστορ. Τα τρανζίστορ λειτουργούν ως διακόπτες ρεύματος. Όταν το τρανζίστορ(διακόπτης) είναι ανοικτό(περνάει ρεύμα) παριστάνει το σύμβολο 1, ενώ όταν είναι κλειστό παριστάνει το 0.

Τι ονομάζεται δυαδικό σύστημα;

Απ: Το σύστημα αναπαράστασης της ψηφιακής πληροφορίας. Η ?γλώσσα? του υπολογιστή.

Τι ονομάζεται bit;

Απ: Οι αριθμοί που χρησιμοποιούμε σχηματίζονται από 10 διαφορετικά σύμβολα(ψηφία). Τα 0,1...9. Το σύστημα αυτό ονομάζεται δεκαδικό. Στον αριθμό 354, τα 3, 5 και 4 αποτελούν τα ψηφία του αριθμού. Στο δυαδικό σύστημα χρησιμοποιούμε τα ψηφία 0 και 1. Στο δυαδικό αριθμό 10110, κάθε ψηφίο του ονομάζεται δυαδικό ψηφίο ή bit.

Τι ονομάζεται χαρακτήρας;

Απ: Κάθε σύμβολο το οποίο περιέχει ένα κείμενο. Περιλαμβάνει τα γράμματα(κεφαλαία και μικρά) των αλφαβήτων(ελληνικό, λατινικό κ.α), τα αριθμητικά ψηφιά(0..9), τα σημεία στίξης (.,; και άλλα(+-%

Πώς ονομάζεται ο κώδικας των χαρακτήρων που χρησιμοποιεί ο υπολογιστής και πόσους διαφορετικούς χαρακτήρες μπορεί να κωδικοποιήσει;

Απ: Ονομάζεται ASCII(Άσκι) και κωδικοποιεί 256 χαρακτήρες.

Πόσα bits χρειαζόμαστε για να κωδικοποιήσουμε ένα χαρακτήρα;

Απ: 8

Τι είναι το byte(μπάιτ);

Απ: 1 byte = 8 bits. Η βασική μονάδα μέτρησης της ψηφιακής πληροφορίας.

Πόσους διαφορετικούς συνδυασμούς μπορούμε να παράγουμε με Ν bits;

Απ: 2Ν

Ποια είναι τα πολλαπλάσια του byte και με τι ισούται το καθένα;

Απ:

1 Kbyte(κίλομπάιτ) = 1000 bytes (περίπου, για την ακρίβεια 1024)

1 Mbyte(μέγαμπάιτ) = 1000 Kbytes περίπου.

1 Gbyte(γίγαμπάιτ) = 1000 Mbytes περίπου.

1 Tbyte(τέραμπάιτ) = 1000 Gbytes περίπου.

Τι μετράμε με το byte και τα πολλαπλάσιά του;

Απ:

α) Το μέγεθος των αποθηκευμένων πληροφοριών πχ κειμένων, εικόνων, βίντεο, ήχων, προγραμμάτων κλπ(στο μέλλον θα μάθουμε ότι λέγονται αρχεία).

β) Τη χωρητικότητα των μέσων αποθήκευσης πχ μνήμη, δίσκος κλπ.

Τι είναι το εικονοστοιχείο(pixel);

Απ: Οι ψηφιακές εικόνες αποτελούνται από μικροσκοπικές κουκκίδες που ονομάζονται pixel. Είναι το αντίστοιχο των ψηφίδων στα ψηφιδωτά.

Πόσα bits χρειαζόμαστε για κάθε pixel όταν η εικόνα είναι ασπρόμαυρη και πόσα όταν είναι έγχρωμη;

Απ: Κάθε pixel έχει ένα και μοναδικό χρώμα. Αυτό που αποθηκεύει ο υπολογιστής είναι το χρώμα του κάθε pixel κωδικοποιημένο στο δυαδικό σύστημα.

Στις ασπρόμαυρες εικόνες, κάθε pixel μπορεί να είναι είτε μαύρο(0) είτε λευκό(1). Άρα χρειαζόμαστε 1 bit.

Στις έγχρωμες εικόνες, το χρώμα κάθε pixel προκύπτει από την ανάμειξη κόκκινου, πράσινου και μπλε σε διάφορες αναλογίες. Χρειαζόμαστε 8 bits για το καθένα από τα παραπάνω χρώματα, άρα ένα έγχρωμο pixel χρησιμοποιεί συνολικά 24 bits(=3 bytes).

Μια φωτογραφία μεσαίου μεγέθους έχει μέγεθος 500 Kbytes. Η μνήμη του κινητού μας τηλεφώνου είναι 1 Gbytes. Πόσες φωτογραφίες μεσαίου μεγέθους μπορούμε να αποθηκεύσουμε;

Απ:

Μετατρέπουμε τη χωρητικότητα της μνήμης στην ίδια μονάδα με το μέγεθος των φωτογραφιών. 1 Gbyte= 1000 Mbytes = 1000 X 1000 Kbytes = 1.000.000 Kbytes.

Στη συνέχεια διαιρούμε τη χωρητικότητα με το μέγεθος της φωτογραφίας 1.000.000 / 500 = 2.000 φωτογραφίες.

Σύνδεσμοι με βοηθητικό υλικό