2ο Βραβείο Ποίησης στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών

Μια ιδιαίτερα σημαντική διάκριση σημείωσε η μαθήτρια της Γ΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Σερρών Νεράντζη Δέσποινα στον 12ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης», που διοργανώθηκε, κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024, από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας και τον Επιστημονικό και Πολιτιστικό Σύλλογο «Εκπαιδευτικός Κύκλος», με την έγκριση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π).

Η μαθήτρια του σχολείου μας, τιμήθηκε με το 2ο βραβείο στην Ποίηση για τη συμμετοχή της με το ποίημα ” Ο χώρος-χρόνος στην ποίηση ” ,όπου με ωριμότητα και στοχαστικότητα προσεγγίζει τον έρωτα μέσα από το ρόλο και τη δύναμη της ποίησης δίνοντας αυτοαναφορικές διαστάσεις.

Η ίδια συμμετείχε και στο 1ο Διεθνές Φεστιβάλ ποίησης, το οποίο διοργανώθηκε στις Σέρρες από τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Σερρών τον Νοέμβριο του 2023.

Εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στη μαθήτριά μας , που διακρίθηκε ανάμεσα σε μια πληθώρα συμμετοχών που στον φετινό διαγωνισμό ξεπέρασαν τις χίλιες και αφορούσαν σε μαθητές και μαθήτριες από σχολεία όλης της χώρας, και από ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού καθώς και στην υπεύθυνη φιλόλογο κ.Πετικοπούλου Ζαφειρούλα για την υποστήριξη και καθοδήγηση της, ώστε να υποβάλει το ποίημά της στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό.

Ευχόμαστε να έχει πάντα επιτυχίες και η έμπνευσή της να την οδηγεί σε δρόμους δημιουργικούς.