Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Αυτισμού πραγματοποιήθηκε βιωματική δράση και ενημέρωση σε μαθητές του 2ου Γυμνασίου και 2ου Λυκείου Σερρών. Η Ψυχολόγος του Γυμνασίου Σοφία-Μαρία Κυριάκογλου και ο Ψυχολόγος του Λυκείου Κυριάκος Κιουρτίδης ενημέρωσαν μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και της Α’ και Β’ Λυκείου για την πολύπλοκη Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ). Η δράση αυτή είχε βιωματικό χαρακτήρα, συγκεκριμένα μέσα από παιχνίδια παντομίμας και προσομοίωσης οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τις δυσκολίες του φάσματος του αυτισμού (π.χ. Κατανόηση αναγκαιότητας οπτικοποίησης στον αυτισμό, Κατανόηση της δυσκολίας αντίληψης του μεταφορικού λόγου). Οι μαθητές μίλησαν για τα χαρακτηριστικά που μπορεί να εμφανίζουν τα παιδιά με αυτισμό και συζήτησαν για την έννοια του φάσματος. Συνέδεσαν στοιχεία της καθημερινής τους ζωής από εμπειρίες δικές τους και μέσα από ταινίες, σειρές και παραστάσεις συζήτησαν για τις δυσκολίες που βιώνουν οι άνθρωποι με Αυτισμό.

Ο σκοπός της δράσης ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τη Διαταραχή του Αυτιστικού Φάσματος και κατ’ επέκταση η συμπερίληψη των ατόμων με αυτισμό στην μαθησιακή κοινότητα.

Η Ψυχολόγος της ΕΔΥ του 2ου Γυμνασίου Σερρών

Κυριάκογλου Σοφία-Μαρία