Οπτικοακουστικός γραμματισμός στο σχολείο

Στο  εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΒΛΕΠΩ & ΣΥΖΗΤΩ του Κέντρου Εκπαιδευτικών Δράσεων και Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν οι μαθητές των τμημάτων  Γ2 και   Γ3  με υπεύθυνους Εκπαιδευτικούς τις φιλολόγους Ζαμπούνογλου Βίκυ και   Πετικοπούλου Ζαφειριώ.

Με την αρχή ότι τα οπτικοακουστικά μέσα, οι νέες τεχνολογίες, η διδασκαλία σε ομάδες, υποστηρίζουν τη δημιουργικότητα και την ανταλλαγή ιδεών οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα σε ένα δίωρο παρακολούθησαν συνολικά έξι ταινίες 1. Life long day (2021)- Όλη η ζωή σε μία μέρα (Το δύσκολο ταξίδι ενός πρόσφυγα), 2. Small Worlds (2021)- Μικρόκοσμοι (Η μητέρα που έγινε φωτογράφος) 3. The Lightkeepers (2023) - Οι φαροφύλακες (Το σχολείο για τα παιδιά από την Ουκρανία) 4. The City of Faces (2023)-Τα πρόσωπα της πόλης (Οι Αθηναίοι μιλάνε για την πόλη τους) 5. People #404 (2023)- Οι αφανείς άνθρωποι (Οι άστεγοι) 6. Be Kind (2023)- Να είσαι ευγενικός (Η τηλεφωνήτρια). Στη συνέχεια ακολούθησε αναστοχαστική συζήτηση με στόχο τον προβληματισμό και την καλλιέργεια ενσυναίσθησης όλων.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με ηλεκτρονική ψηφοφορία  στην πλατφόρμα Survey Monkey, όπου οι μαθητές/τριες απάντησαν  σε 7 ερωτήσεις ανά τριάδες ή ζευγάρια, ώστε να υπάρχει συζήτηση και διαπραγμάτευση.

Το Εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΒΛΕΠΩ & ΣΥΖΗΤΩ του Κέντρου Εκπαιδευτικών Δράσεων και Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας υλοποιείται με την υποστήριξη και την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και του οργανισμού Καρπός.