Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας 2024

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας την 4η Απριλίου 2024  αναπτύχθηκαν  σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο και με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, διαφορετικές δράσεις στο σχολείο μας, με σκοπό την προώθηση και ανάπτυξη της φιλοζωίας καθώς και την  ευαισθητοποίηση των μαθητών.

Ως εκ τούτου, πραγματοποιήθηκε αρχικά την 4η Δ.Ω διαδραστική  ομιλία-παρουσίαση από τον κο Σωτήριο Χρήτη, εκπαιδευτικό-μελισσοκόμο για την ενημέρωση των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου σχετικά με τη ζωή , τη χρησιμότητα και την ιστορία των μελισσών. Ο κος Χρήτης παρουσίασε στους μαθητές μια κυψέλη, τους ενημέρωσε για τη λειτουργία της , τη δομή της κοινωνίας των μελισσών και τη διαδικασία παραγωγής μελιού.

Οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου παρακολούθησαν την 5η Δ.Ω  διαδραστική παρουσίαση σχετικά με τα ζώα που κινδυνεύουν να εξαφανιστούν από τον ελλαδικό χώρο, που επιμελήθηκε η Υποδιευθύντρια κ.Καραμπελιά Τάνια

Τέλος οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β3, υπό την καθοδήγηση των καθηγητριών κας Καζάκα και κας Καραμπελιά δημιούργησαν ταΐστρες πουλιών από πλαστικά μπουκαλάκια νερού, τα οποία χρωμάτισαν και κρέμασαν στα δέντρα του σχολείου.

Στο σχολείο έχουμε χρέος να  διαμορφώνουμε ενημερωμένους, ευαισθητοποιημένους πολίτες και το πράττουμε μέσα  και από στοχευμένες εκπαιδευτικές δράσεις