Διδακτική επίσκεψη Α΄Γυμνασίου στο Ρούπελ- Ι.ΗΣ. Ακριτοχωρίου-Πετρίτσι

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024  η  Ά Τάξη του 2ου Γυμνασίου Σερρών επισκέφθηκε το ιστορικό οχυρό του Ρούπελ, λίγες ημέρες πριν την Ιστορική Επέτειο της Μάχης των Οχυρών 6 Απριλίου 1941.  . Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους κ. Παπαγεωργίου Γιώργου, Μανάδη Γιώργου, Πουρπούρη Βασίλη και των Καραστογιάννη Αικατερίνης, Τσικρικώνη Βαίας, περιδιάβηκαν τα αιματοβαμμένα από τους ήρωες μας υψώματα  και  ενημερώθηκαν από τα στελέχη της Στρατιωτικής Διοίκησης για τις λεπτομέρειες της κατασκευής του οχυρού και των ανδραγαθημάτων των Ελλήνων πολεμιστών. Εντυπωσιάστηκαν από την αναφορά πως ο ίδιος ο Γερμανός αξιωματικός χαιρέτησε με σεβασμό τον Έλληνα εχθρό του, όταν τα Οχυρά παραδόθηκαν, γιατί δεν κατακτήθηκαν ΠΟΤΕ!

Ιδιαίτερη εντύπωση έκαναν οι στοές και οι ιστορίες που διαδραματίστηκαν σε αυτές.

Με σεβασμό και δέος για την ιστορία του Μαρτυρικού τόπου, αφήσαμε το ιστορικό οχυρό για να κατευθυνθούμε στο Ιερό Ησυχαστήριο Τιμίου Προδρόμου Ακριτοχωρίου Σερρών.   Η γυναικεία αδελφότητα του Ιερού Ησυχαστηρίου υποδέχτηκε εγκάρδια τη σχολική μας ομάδα και μας ξενάγησαν στο μοναδικά όμορφο και γεμάτο ιερή ησυχία Μοναστήρι. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για το χτίσιμο του  Ιερού Ησυχαστηρίου Τιμίου Προδρόμου το 1981 και για την πνευματική του σύνδεση με το Άγιο Όρος και την Ιερά Μονή Ξενοφώντος, στο οποίο διαμένουν 45 Μοναχές.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  έμαθαν για τον Μοναστικό Βίο, τις δραστηριότητες των μοναχών και τα πολύ όμορφα έργα που κατασκευάζουν και πουλούν για το Μοναστήρι τους.

Τέλος προσφέρθηκε σε όλους κέρασμα,αναψυκτικά και γλυκό από το μοναστήρι και  αφήσαμε πίσω μας έναν ιερό τόπο με επιθυμία να ξανάρθουμε.

Η Διδακτική Επίσκεψη  έληξε με μία σύντομη στάση  στο όμορφο Νέο Πετρίτσι πριν την  επιστροφή στις Σέρρες. Οι εντυπώσεις εκπαιδευτικών και μαθητών υπήρξαν εξαιρετικές καθώς επέστρεψαν γεμάτοι υπέροχες εμπειρίες  και γνώσεις