Διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος "Μην κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλο"

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024  μια ομάδα μαθητών/τριών της Β Γυμνασίου μαζί με τα μέλη του Ομίλου Φιλαναγνωσίας και με συνοδεία της Διευθύντριας κ.Ζέττα Βασιλικής, του Υποδιευθυντή κ.Δούμτση Γιάννη και της φιλολόγου ΕΕΑ κ.Καλαιτζή Μαγδαληνής πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Human Library - "Μη κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλο", σε συνεργασία με το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Αρχικά οι μαθητές επισκέφθηκαν το ιστορικό κτήριο της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, της 1ης σχολής της Πανεπιστημιούπολης και στη συνέχεια μετέβησαν στη Θεολογική, όπου εκεί τους υποδέχτηκε η κ. Ιωάννα Κλιάρη, υπεύθυνη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του ΠΙΠΜ  και συνεργάτιδα του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής του Θεολογικού Τμήματος Α.Π.Θ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες "ξεφύλλισαν" τα "ζωντανά" βιβλία και διδάχθηκαν βιωματικά τις αξίες  της Αξιοπρέπειας, Δύναμης, Σεβασμού και  Δικαιοσύνης αλλά  και το όραμα ενός κόσμου που θα αποδέχεται και θα σέβεται την ετερότητα της αναπηρίας, μέσα από τις αφηγήσεις τους. Νιώσαμε άπαντες ευγνώμονες  ως  "αναγνώστες"  για το έναυσμα ουσιαστικής ευαισθητοποίησης και ενεργοποίησης σε θέματα που άπτονται της συμπερίληψης με την κατάθεση ψυχής των Ολυμπιονικών μας, των Νομικών και Θεολόγων που κόσμησαν την " Ζωντανή Βιβλιοθήκη" μας , αποδεικνύοντας πως τα αληθινά πόδια, τα μάτια και τα χέρια βρίσκονται στην καρδιά!

Ιδιαίτερες ευχαριστίες, από ψυχής, στον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ. κ. Χρυσόστομο  Σταμούλη για την τιμητική του παρουσία και τον μελίρρητο λόγο του καθώς και στην κα Χρονοπούλου Έλενα , επιστημονική συνεργάτη της Θεολογικής Σχολής, Διδάκτορα στην Ειδική Αγωγή για την άκρως στοχευμένη και ουσιαστική παρέμβαση της στην εξέλιξη της εκπαιδευτικής δράσης.

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες μετέβησαν στο ιστορικό κτήριο της ΧΑΝΘ και εντυπωσιάστηκαν από την ξενάγηση στο Μουσείο του Μπάσκετ, όπου διέτρεξαν την ιστορία του αγαπημένου αθλήματος,  αλλά και από το μάθημα της τοξοβολίας που βίωσαν συνδυάζοντας το με αναφορές από τα Ομηρικά Επη, τη Μυθολογία αλλά και την ιστορία .