Συμμετοχή του 2ου Γυμνασίου στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό " Μνήμες Μικράς Ασίας-Πόντου"

Όταν το σχολείο γίνεται εργαστήρι δημιουργικής έμπνευσης και βιωματικής μάθησης αξίζουν συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό και στους μαθητές!!!

Η μαθήτρια Κουκουτούδη Παρασκευή (Γ2) και οι μαθητές Ναλμπάντης Χρήστος (Γ3) και Πανάγος Θεόδωρος (Γ3) με την καθοδήγηση της φιλολόγου, Ελένης Πιστικίδου, δημιούργησαν την ταινία μικρού μήκους "Ηλίας Βενέζης-Εποχές και συγγραφείς'', στο πλαίσιο του διαγωνισμού '' Μνήμες Μικράς Ασίας, Πόντου''.

Τα παιδιά, εστιάζοντας στη ζωή και στο έργο του Ηλία Βενέζη, του μεγάλου Έλληνα Μικρασιάτη λογοτέχνη, εξοικειώθηκαν με την επιστημονική και ιστορική έρευνα και μέσα από την αναδίφηση και μελέτη ιστορικών πηγών έγιναν τα ίδια ερευνητές του παρελθόντος, γεμίζοντας όλους μας με περηφάνια.