Δράσεις ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών(2024)

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας κατά της Βίας στο Σχολείο (6η Μαρτίου), τη Δευτέρα 4/3/2024 στο 2ο Γυμνάσιο πραγματοποιήθηκε δράση στα τμήματα Α1 και Α2 στο αμφιθέατρο του σχολείου από τα μέλη της Ε.Δ.Υ., ψυχολόγο κ. Κυριάκογλου Σοφία και Κοινωνική Λειτουργό, κ. Γκόγκα Μαρία.

(Η Ε.Δ.Υ. του 2ου Γυμνασίου από την αρχή του σχολικού έτους, μετά από διερεύνηση που έγινε στις τάξεις και λαμβάνοντας υπόψη τις απόψεις των μαθητών, συμπεριέλαβε στον προγραμματισμό της ένα σχέδιο δράσεων για το σχολικό εκφοβισμό το οποίο και εφαρμόζει ).

Περιγραφή Δράσης

Η δράση είχε βιωματικό τρόπο προσέγγισης, διότι έτσι δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να αναλάβουν την ευθύνη, να μάθουν και να αναπτυχθούν, να εκφραστούν και να αναγνωρίσουν όχι μόνο τις απόψεις αλλά και τα συναισθήματα τους.

Στους μαθητές/τριες δόθηκε ένα σενάριο σχολικού εκφοβισμού.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 5 ομάδες των 8-10 ατόμων, όπου κάθε ομάδα εκπροσωπούσε ένα μέλος του σεναρίου, το θύμα- τους θύτες-το σχολείο-την οικογένεια- τους συμμαθητές.

Οι ομάδες κλήθηκαν να συζητήσουν και να απαντήσουν στις εξής ερωτήσεις:

Ποιες είναι οι σκέψεις- τα συναισθήματα και οι πράξεις των μελών του σεναρίου.

Διαδικασία δράσης

Σε κάθε ομάδα δόθηκε μία κόλλα Α4 προκειμένου να καταγράψουν επιγραμματικά τις σκέψεις τους.

Στους μαθητές/τριες αρχικά δόθηκε χρόνος 15 λεπτά να συζητήσουν τις ιδέες τους στις ομάδες τους.

Ακολούθησε η παρουσίαση των απαντήσεων από εκπροσώπους των ομάδων. Οι υπόλοιπες ομάδες σχολίαζαν και συμπλήρωναν τις δικές τους ιδέες.