Το σχολείο παει στα Δικαστήρια

Την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ2  του σχολείου μας  βίωσαν μοναδικές εμπειρίες συμμετέχοντας στο πρόγραμμα:  “Η Δικαιοσύνη πάει Σχολείο” που οργανώνει και υλοποιεί η Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων και Κοινωνικής Αρωγής Σερρών, η οποία αποτελεί περιφερειακή υπηρεσία του Υπουργείου Δικαιοσύνης και λειτουργεί στο πλαίσιο του Δικαστηρίου Ανηλίκων στην έδρα του Πρωτοδικείου.

Είναι ένα πρόγραμμα εγκεκριμένο από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών με στόχο την ενημέρωση των μαθητών για θέματα που αφορούν το Δίκαιο των Ανηλίκων και την πρόληψη της παραβατικότητας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετέχουν σε μια συμβουλευτική και βιωματική δράση με  σκοπό μέσα από την ενημέρωση,  και την ευαισθητοποίηση των ανηλίκων να οδηγήσει στην αποτροπή υιοθέτησης παραβατικών συμπεριφορών.

Με τη συνοδεία της Διευθύντριας κ.Ζέττα Βασιλικής και των εκπαιδευτικών κ.Ζαμπούνογλου Βίκυς  και Πουρπούρη Βασίλη,  οι μαθητές/τριες  μας ενημερώθηκαν στον χώρο του Δικαστικού Μεγάρου   από τις Επιμελήτριες Ανηλίκων της ΥΕΑΚΑ Σερρών,κ.Πέτσα Βασιλική και κ. Χατζηβασιλείου Ελένη με άμεσο και κατανοητό τρόπο.

Μέσα από  ημιδομημένο διάλογο έμαθαν για θέματα όπως τα είδη των ανήλικων  παραβάσεων, την ποινική αντιμετώπιση των ανηλίκων και τα επακόλουθα αναμορφωτικά μέτρα.

Το πιο ενδιαφέρον όμως και χρήσιμο τμήμα του προγράμματος υπήρξε  η πραγματοποίηση μιας εικονικής δίκης όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες κλήθηκαν να  αναλάβουν μετά από κλήρωση τους ρόλους του Δικαστή Ανηλίκων, του Εισαγγελέα Ανηλίκων, του ανήλικου παραβάτη, των μαρτύρων κατηγορίας και υπεράσπισης, του Επιμελητή Ανηλίκων και των γονέων και να δικάσουν» εικονικά μία παραβατική συμπεριφορά ανηλίκου.

Θερμά συγχαρητήρια στα στελέχη της ΥΕΑΚΑ για την εξαιρετική πρωτοβουλία και οργάνωση του βιωματικού εκπαιδευτικού προγράμματος.

Την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 θα παρακολουθήσουν το ίδιο πρόγραμμα άλλα 2 τμήματα μαθητών του σχολείου μας.