Κάλαντα από το 2ο Γυμνάσιο στις Αρχές των Σερρών(2023)

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023 υπηρετώντας το όραμα της εξωστρέφειας για ένα Ανοιχτό σχολείο στην κοινωνία, οι μαθητές και οι μαθήτριες που απαρτίζουν τη χορωδία του σχολείου τραγούδησαν τα κάλαντα στον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Σερρών κ.Θεολόγο, ο οποίος τους υποδέχτηκε με πατρική αγάπη και τους απηύθυνε φωτισμένο λόγο Αγάπης για το νόημα των Χριστουγέννων. Δώρισε σε κάθε μαθητή από ένα σταυρουδάκι δίνοντας την ευλογία του και συζήτησε μαζί τους στην αίθουσα υποδοχής του Μητροπολιτικού Μεγάρου.

Στη συνέχεια  οι μαθητές/τριες μετέβησαν στο Δημαρχείο, όπου τραγούδησαν τα κάλαντα στον Δήμαρχο κ.Αλέξανδρο Χρυσάφη και το προσωπικό του Δήμου  Σερρών σκορπίζοντας χαμόγελα και ευχές με τη συνοδεία και των μουσικών οργάνων. Δέχτηκαν το κέρασμα και τις ευχές του Δημάρχου,,ο οποίος εξεφρασε την αμέριστη χαρά του για την επίσκεψή τους.

Τέλος μετέβησαν στο ιστορικό κτήριο της Περιφέρειας και τραγούδησαν τα κάλαντα στον Αντιπεριφερειάρχη κ.Παναγιώτη Σπυρόπουλο, ο οποίος τους υποδέχτηκε με περισσή χαρά και τους πρόσφερε παραδοσιακά Χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα., ενώ δεν παρέλειψε να τραγουδήσει μαζί τους

Τη χορωδία του σχολείου συνόδευσαν η μουσικός του σχολείου κ.Λόλα Πασχαλία , ο εκπαιδευτικός κ.Πουρπούρης Βασίλης, η νοσηλεύτρια κ.Αγοράκη και η Διευθύντρια κ.Ζέττα Βασιλική, η οποία δώρισε σε όλους το ημερολόγιο του σχολείου και τα  Χριστουγεννιάτικα καδράκια που κατασκεύασαν οι μαθητές/τριες μας, μαζί με τις ευχές για Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα και μια καλή και ειρηνική Νέα Χρονιά.