Το 2ο Γυμνάσιο στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο

Μια μοναδική εκπαιδευτική εμπειρία βίωσε ομάδα δεκαεπτά 17 μαθητών/τριών με τη συνοδεία της Διευθύντριας κ. Ζέττα Βασιλικής και της Υποδιευθύντριας κ.Καραμπελιά Τάνιας με τη συμμετοχή τους στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που διοργάνωσε το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού στη Ρώμη από τις 23 -28 Νοεμβρίου 2023.

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν την εργασία τους με θέμα: " Οι μύθοι στην ίδρυση της Αθήνας και της Ρώμης" με αναφορά στις μυθολογικές παραδόσεις που σχετίζονται με την ίδρυση των δυο πόλεων, κερδίζοντας τον έπαινο του προέδρου του ΕΙΠ κ. Νίκου Κούκη και μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο.

Στην Αιώνια Πόλη και στο Teatro Italia πραγματοποιήθηκε η έναρξη  του Συνεδρίου  στις 10 π.μ. της 27ης Νοεμβρίου, με ομιλία της Καθηγήτριας Ιστορίας του ΕΚΠΑ, κ. Μαρίας Ευθυμίου με θέμα: “ΑΘΗΝΑ-ΡΩΜΗ: Ένα μακραίωνο ταξίδι (509 π.Χ. έως Σήμερα)”, η οποία καθήλωσε όλους μας με τον πηγαίο και εμπνευσμένο λόγο της.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Σερρών μαζί με μαθητές  από 150 σχολεία, από όλη τη χώρα, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους,  ανέλυσαν, στις 5 ημέρες του Συνεδρίου, με εισηγήσεις και δρώμενα, πτυχές των σπουδαίων αυτών πολιτισμών, του ελληνικού και του ρωμαϊκού, που αποτελούν τη βάση του ευρωπαϊκού πολιτισμού. Τέχνη, ιστορία, κοινωνία, πολιτικοί θεσμοί, παιδεία, δίκαιο,  αποτέλεσαν εστίες γόνιμου προβληματισμού εμπλουτίζοντας τη σκέψη και την κριτική ικανότητα, κάνοντας τη μάθηση μια δημιουργική διαδικασία.

Το σχολείο μας που συμμετείχε για πρώτη φορά στη σπουδαία αυτή διοργάνωση, πραγματοποίησε παράλληλες εκπαιδευτικές επισκέψεις στη μητρόπολη της Αναγέννησης, τη Φλωρεντία, αλλά και στη μοναδική Νάπολη και την απολιθωμένη από την έκρηξη του Βεζούβιου,  αρχαία ρωμαϊκή πόλη της Πομπηίας. Παρακολούθησαν λειτουργία στη Βασιλική του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό και περιήθηκαν σε όλα τα σημαντικά τοπόσημα της Αιώνιας πόλης, αποθησαυρίζοντας ανεπανάληπτες εμπειρίες και γνώσεις. Η εκπαιδευτική μετακίνηση πραγματοποιήθηκε μαζί με τους μαθητές/τριες του 2ου ΓΕΛ Σερρών, του 6ου Γυμνασίου Σερρών και του Γυμνασίου Νέου Σκοπού.