Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Τη Δευτέρα 14/12/2023 στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών πραγματοποιήθηκαν, από την Ψυχολόγο, κ. Κυριάκογλου Σοφία και την Κοινωνική Λειτουργό, κ. Γκόγκα Μαρία, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, κ. Μηλίγκα Α. , καθηγήτρια εικαστικών και κ Τσιάγκα Μ., καθηγήτρια γυμναστικής, δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία στα τμήματα Α2-Α3-Α4-Β3-Β4-Γ4.

Σκοπός των δράσεων ήταν η ευαισθητοποίηση, η ενημέρωση και η ανάπτυξη της ενσυναίσθησης όλων των μαθητών, μέσα από βιωματικές ασκήσεις, αναφορικά στα άτομα με αναπηρία.

Αρχικά, συζητήθηκαν με τους μαθητές έννοιες όπως «αναπηρία», «ενσυναίσθηση», «προσβασιμότητα», «ένταξη» και «συμπερίληψη».

Συζητήθηκαν επίσης οι μορφές αναπηρίας και οι πιθανές δυσκολίες που συναντούν οι άνθρωποι με αναπηρία στην καθημερινή τους ζωή.

Ειδικότερα στο μάθημα της Γυμναστικής, σε συνεργασία με την κ Τσιάγκα, τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και έπαιξαν μπάσκετ σε «αμαξίδια» (καρέκλες με ροδάκια). Έπειτα χωρίστηκαν σε ζευγάρια, στα οποία, ο ένας μαθητής είχε κλειστά μάτια και ο άλλος ήταν ο οδηγός/βοηθός/καθοδηγητής του . Με την βοήθεια του οδηγού, ο μαθητής με τα δεμένα μάτια προσπαθούσε να περπατήσει και να αποφύγει κάποια εμπόδια που είχαν στηθεί από την καθηγήτρια.

Αντίστοιχα στο μάθημα των Εικαστικών σε συνεργασία με την κ. Μηλίγκα, τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες των τεσσάρων και προσπάθησαν να ζωγραφίσουν με πινέλο στο στόμα, οτιδήποτε αποφάσιζαν τα ίδια.

Μέσα από τις βιωματικές ασκήσεις στην γυμναστική και στην ζωγραφική, τα παιδιά βοηθήθηκαν να καταλάβουν ότι όλοι με προσπάθεια, θέληση, επιμονή και υπομονή μπορούμε να καταφέρουμε να κάνουμε τα πράγματα που μας αρέσουν απλά με διαφορετικό τρόπο, καλλιεργώντας νέες δεξιότητες.

Στο τέλος των δράσεων, τα παιδιά μίλησαν για την εμπειρία που βίωσαν και εξέφρασαν τα συναισθήματά τους.

Πρωταγωνιστές όλων των δράσεων  ήταν οι μαθητές και κυρίως οι μαθητές και οι μαθήτριες  των τμημάτων ένταξης, με τους καθηγητές τους, οι οποίοι ανέλαβαν να ενημερώσουν και να καθοδηγήσουν τους συμμαθητές τους.

Σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν σε πνεύμα γόνιμης συνεργασίες  με τους εκπαιδευτικούς ειδικής και γενικής  παιδείας, οι παρακάτω δράσεις:

1) Κατασκευή του δέντρου της Συμπερίληψης, σε τοίχο του σχολείου

2) Σύνθεση παζλ με φράσεις που αποτυπώνουν τις απόψεις για συμπερίληψη και σεβασμό των ατόμων με αναπηρία

3) Δημιουργία αφίσας με το σύνθημα «όλοι μαζί» σε κώδικα Braille (σύστημα γραφής και ανάγνωσης ατόμων με οπτική αναπηρία)

4) Βίντεο προσομοίωσης φοίτησης μαθητή με κινητική αναπηρία στο σχολείο μας