"ΜΑΖΙ ΣΠΑΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ"

Το 2ο Γυμνάσιο συμμετείχε στη δράση «Μαζί σπάμε τη σιωπή» που διοργάνωσε το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών και η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Δήμου Σερρών, το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023 στην αίθουσα του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών.

Μαθητές και μαθήτριες της Γ' τάξης με την επιμέλεια της φιλολόγου κ.Πιστικίδου Ελένης, παρουσίασαν μια πολυμεσική παρουσίαση -βίντεο που δημιούργησαν και με την οποία στηλίτευσαν όλες τις μορφές έμφυλης βίας.

Επίσης παρουσιάστηκε το βίντεο που ετοίμασαν μαθητές και μαθήτριες σε πρωτότυπη μουσική και ποιητική σύνθεση της καθηγήτριας Μουσικής κ. Πασχαλίας Λόλα με τίτλο "Αγάπη δεν είναι..."

Τέλος στο φουαγιέ του θεάτρου εκτέθηκαν οι εικαστικές δημιουργίες των μαθητών/τριών με την επιμέλεια της καθηγήτριας εικαστικών κ. Μηλίγκα Αννας.

Στην εκδήλωση προλόγισε η Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Ζέττα Βασιλική, η οποία είναι μέλος της Δημοτικής Επιτροπής Ισότητας του Δήμου Σερρών και τόνισε τον σπουδαίο ρόλο της εκπαίδευσης για την καταπολέμηση κάθε μορφής βίας και ισότιμης συμβίωσης ανδρών και γυναικών στην κοινωνία.