Συμμετοχή του 2ου Γυμνασίου στο 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Ποίησης

Στην πόλη των Σερρών στις  23-26 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Ποίησης Σερρών με τίτλο «Η διαχρονία της ποίησης συναντά τη συγχρονία της έκφρασης», ένα ευφάνταστο πανηγύρι ποίησης, ένας ποιητικός μαραθώνιος με προσκεκλημένους ποιητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Τη διοργάνωση του Φεστιβάλ Ποίησης ανέλαβε ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Νομού Σερρών με την υποστήριξη των φορέων της πόλης μας. Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ προσκλήθηκε ο μαθητικός πληθυσμός του νομού  να συγγράψει ποιήματα με θεματική την Ελλάδα, την Ποίηση και τον Έρωτα.

Το 2ο Γυμνάσιο Σερρών ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα και η ομάδα των φιλολόγων του σχολείου, οι κυρίες Αναστασιάδου Βασιλική, Ζαμπούνογλου Βασιλική Καλαϊτζή Μαγδαληνή, Μπουσνή Σοφία, Κυριακίδου Ελισάβετ, Πετικοπούλου Ζαφειριώ, Πιστικίδου Ελένη, Τσουμαρίδου Δέσποινα, μαζί και με τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Ζέττα Βασιλική, καθοδήγησε και ενέπνευσε  μαθητές και μαθήτριες, με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να καταθέσουν την αλήθεια του λόγου τους, συγγράφοντας ποιήματα. Μεταξύ των ποιητικών δημιουργιών προκρίθηκε το ποίημα της μαθήτριας της Γ΄ τάξης, Δέσποινας Νεράντζη, με τίτλο «Ο χώρος-χρόνος στην ποίηση».

Το Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 στην κατάμεστη αίθουσα «Αστέρια» του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών πραγματοποιήθηκε μια σκυταλοδρομία ανάγνωσης ποιημάτων. Την έναρξη έκαναν μαθητές και μαθήτριες, απαγγέλοντας τις προσωπικές τους ποιητικές δημιουργίες υπό τον ήχο μουσικής, σε μια συνομιλία με έργα Σερραίων εικαστικών, που εκθέτονταν πάνω στη σκηνή. Το 2ο Γυμνάσιο Σερρών εκπροσωπήθηκε από ομάδα μαθητών και μαθητριών, συνοδευόμενοι από τις φιλολόγους, Αναστασιάδου Βασιλική, Μπουσνή Σοφία και Πιστικίδου Ελένη. Ο μαθητής Σακελλαρίου Στυλιανός της Α΄ τάξης απήγγειλε το ποίημα της μαθήτριας Δέσποινας Νεράντζη, λόγω απουσίας της στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στη Ρώμη.

Τελικά, μέσα από τα ποιήματα των παιδιών υπάρχει η ελπίδα, όπως επεσήμανε και η πρόεδρος του Συνδέσμου η κα. Μάλαμα Ισιδώρα. Όλα τα ποιήματα των μαθητών θα συνθέσουν την ποιητική μαθητική Συλλογή μας.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες μας:

Η αγάπη η λαμπρή, Αβραμίδου Νεφέλη Α3

Ελλάδα αγαπημένη μας, Δεβριάδης Μελέτης Α1

Αγάπη, Κηπουρού Κλεονίκη Α3

Ελλάδα όταν λες…, Λιόντα Χρυσή Α2

Ξεριζωμός, Μπιλτίρογλου Αικατερίνη Α4

Ελλάδα, Παπαστεφάνου Φώτης Α2, Σακελλαρίου Στέλιος Α2, Τοπαλτζίκης Κωνσταντίνος Α2

Στην Αγκαλιά του Αέρα, Κιοτζερίδου Στέλλα Β2, Παπάζη Μαρία Β2

Αγάπη, Πασχάλη Μαρία Β4, Σάτσιου Άννα Β4

Ο Αναπτήρας, Τζελέπη Ειρήνη Β4, Τσιουτσιούλη Πηνελόπη Β4

Ελλάδα μου, Δεβιάδου Ναταλία, Γ1

Η Αγάπη,  Ζλάτκου Γεωργία Γ1