Δράση φιλαναγνωσίας - "Συγγραφείς στο σχολείο"

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη της πολυβραβευμένης συγγραφέα κυρίας Κυρμανίδου Σωτηρίας, μετά από πρόσκληση της Διευθύντριας του 2ου Γυμνασίου Σερρών κ. Ζέττα Βασιλικής, την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2023 στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών.

Πιο συγκεκριμένα στο πλαίσιο του Ομίλου Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής γραφής με κεντρικό θεματικό άξονα «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου» με υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλολογο ΕΕΑ κ. Καλαϊτζή Μαγδαληνή οι μαθητές/τριες και μέλη του Ομίλου είχαν τη μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά μια συγγραφεα και να συνομιλήσουν μαζί της.

Η συγγραφέας έφυγε γεμάτη από την αγάπη και τον θαυμασμό των μαθητών/μαθητριών. Πραγματικά την επόμενη μέρα της εκδήλωσης οι μαθητές και οι μαθήτριες εξέφρασαν τον ενθουσιασμό τους που γνώρισαν από κοντά τη συγγραφέα και σε ρόλο δημοσιογράφου της έθεσαν μια σειρά από ερωτήματα σχετικά με τη θεματική των βιβλίων της, την ποίηση, την ευτυχία, τον εθελοντισμό, την ελπίδα στις δύσκολες στιγμές των ανθρώπων.

Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία από τους/τις μαθητές/μαθήτριες και υπό την καθοδήγηση της συγγραφέα δυο ακροστιχίδων με τις λέξεις ειρήνη και πόλεμος, που είναι βασικές έννοιες του βιβλίου του Ομίλου μας.