Ενδοσχολική επιμόρφωση

Στο πλαίσιο διάχυσης καλών πρακτικών και καλλιέργειας κλίματος συνεργασίας, την Τετάρτη 1η Νοεμβρίου 2023 στο αμφιθέατρο του 2ου Γυμνασίου Σερρών, παρουσιάστηκε από τη φιλόλογο του σχολείου κα. Ελένη Πιστικίδου με την ιδιότητα της Συντονίστριας Γνωστικού Πεδίου φιλολόγων, η πρώτη δειγματική διδασκαλία.

Με την παρουσία των μαθητών/-τριών της Α΄ Γυμνασίου, των φιλολόγων της γενικής παιδείας, των φιλολόγων, της ειδικής αγωγής και της Διευθύντριας του σχολείου μας υλοποιήθηκε η πρώτη ενδοεπιμορφωτική δράση φιλολόγων με θετικές εντυπώσεις από όλους για την πρωτοτυπία του θέματος και τη εποικοδομητική αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών στην εκπαιδευτική πράξη.

Η εισήγηση αφορούσε σε ένα διδακτικό μικροσενάριο στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας της Α΄ Γυμνασίου και συγκεκριμένα στην 1η διδακτική Ενότητα του σχολικού εγχειριδίου με δραστηριότητες α) κατανόησης γραπτού και ακουστικού κειμένου β) παραγωγής γραπτού λόγου γ) παραγωγής ακουστικού κειμένου.

Το καινοτόμο εκπαιδευτικό εργαλείο διδασκαλίας που εφαρμόστηκε ήταν η χρήση ερωτηματολογίου (Google forms), η ακρόαση και η δημιουργία ακουστικού κειμένου (podcast) από τα ίδια τα παιδιά. Η παρουσίαση ήταν εποικοδομητική για μαθητές και εκπαιδευτικούς, καθώς έκλεισε με θετική απόκριση των συμμετεχόντων και διατύπωση εύστοχων ερωτήσεων. Παρατίθεται ο σύνδεσμος με το podcast που δημιούργησαν οι μαθητές με τον τίτλο: «Οι πρώτες μέρες στο Γυμνάσιο» https://audio.com/elene-pistikidou/audio/podcast-official

Συνεχίζουμε συνεργατικά και δημιουργικά