Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά

Είκοσι τέσσερις (24) μαθητές και μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Σερρών συμμετείχαν στον 84ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ», τον οποίο διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.).

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς..

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι συμμετείχαν και στους μαθηματικούς του σχολείου μας, που στηρίζουν και προωθούν τη συμμετοχή των μαθητών/τριών σε εκπαιδευτικούς διαγωνισμούς.

Ο διαγωνισμός διεξήχθη το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023 και ώρες 09:00-12:00, στο Ε.Κ Σερρών και είχε διάρκεια τρεις (3) ώρες.

Οι μαθητές/τριες, που θα διακριθούν στο Διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ», θα κληθούν να διαγωνισθούν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού, στον 84ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» που θα διεξαχθεί το σε εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα, τα οποία θα ανακοινωθούν και πάλι στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους και στους εκπαιδευτικούς Μαθηματικών του σχολείου μας για την προώθηση και στήριξη του Μαθητικού Διαγωνισμού.