Διοργάνωση δράσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Η 10η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας με σκοπό την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας επί σχετικών θεμάτων. Αναμφίβολα το σχολείο διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο στην προάσπιση, βελτίωση και προαγωγή της ψυχικής υγείας και ευεξίας των παιδιών και των εφήβων, όπως τονίζει η σχετική εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘΑ.

Το 2ο Γυμνάσιο Σερρών στο πλαίσιο της Εβδομάδας για την Ψυχική υγεία σχεδίασε και υλοποίησε με τη συνδρομή των μελών  της ΕΔΥ στοχευμένες, βιωματικές, εκπαιδευτικές  δράσεις γιατους μαθητές/τριες της Α και Β Γυμνασίου με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση τους για την ψυχική υγεία με κεντρικό άξονα το θέμα του φετινού εορτασμού:«Η Ψυχική Υγεία ως Οικουμενικό Ανθρώπινο Δικαίωμα».

Συγκεκριμένα η κ. Γκόγκα Μαρία-κοινωνική λειτουργός και η κ. Κυριάκογλου Σοφία-Ψυχολόγος τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 για δύο διδακτικές ώρες  με τη συμμετοχή  όλων των τμημάτων της Α΄ Γυμνασίου  υλοποίησαν βιωματικές δράσεις με θέμα:  “Αναγνώριση-Έκφραση Συναισθημάτων”και  στόχοτη γνωριμία των μαθητών  με τον κόσμο των συναισθημάτων μέσω της δραστηριότητας: «Το αλφαβητάρι των συναισθημάτων- ευχάριστα και δυσάρεστα συναισθήματα- ψυχική υγεία είναι…»

Στις επόμενες 2 διδακτικές ώρες συμμετείχαν οι μαθητές/τριες της Β΄ Γυμνασίου. Η Δράση περιείχε ένα μικρό θεωρητικό μέρος που παρουσιάστηκε μέσω ερωτοαπαντήσεων και ενεργητικής συμμετοχής των παιδιών (30΄λεπτά). Με θέμα: “Αναγνώριση-Έκφραση Συναισθημάτων”. Στη συνέχεια τα παιδιά χωρίστηκαν  σε  ομάδες των 10 ατόμων και υλιοποίησαν τη δραστηριότητα  «ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ…», όπου κατέγραψαν τα συναισθήματα τους σε διαφορετικές συνθήκες και περιστάσεις. Και στις δύο δράσεις που υλοποιήθηκαν στο Αμφιθέατρο του σχολείου, συμμετείχαν οι καθηγητές των τμημάτων Α΄και Β΄ Γυμνασίου και η Διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου και πρόεδρος της Ε.Δ.Υ., κ. Ζέττα Βασιλική.

Την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2023 με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού κ. Καραμπελιά Σουλτάνας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου στο Αμφιθέατρο του σχολείο παρακολούθησαν επιλεγμένα αποσπάσματα πολυμεσικών προβολών με θέμα: ’Διαταραχές ψυχικής υγείας» και ακολούθησε ζωντανός διάλογος με τους μαθητές. Τέλος σε όλα τα τμήματα με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού εικαστικών κ. Μηλίγκα Άννας, προτάθηκε να εκφραστούν οι μαθητές/τριες με εικαστικές δημιουργίες σχετικά με το θέμα της Ημέρας Ψυχικής Υγείας.