Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών 2023

Η 26η Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών.Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών  στις 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), στις 6 Δεκεμβρίου 2001.

Οι γλώσσες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, που οφείλουμε να διαφυλάξουμε, να καλλιεργήσουμε και να αναδείξουμε. Χρησιμεύουν ως γέφυρες επικοινωνίας με άλλους πολιτισμούς, προάγοντας την αμοιβαία κατανόηση, την αλληλεγγύη και την κοινωνική συνοχή και διευκολύνουν την πρόσβαση σε αγαθά και υπηρεσίες. Στο πλαίσιο αυτό, την επόμενη ημέρα 27 Σεπτεμβρίου 2023, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν Δράσεις με τη συμβολή των καθηγητριών των Ξένων Γλωσσών καςΓκεβρέκη Σοφίας(γαλλικών), Καραμπελιά Σουλτάνας(αγγλικών) και Τσικρικώνη Βαϊας( γερμανικών).

Αρχικά, δημιουργήθηκαν δυο ψηφιακές αφίσες με θέμα τον εορτασμό της συγκεκριμένης ημέρας στο σχολείο μας.Στη συνέχεια, οι μαθητές δημιούργησαν ταμπλό με λέξεις που προέρχονται από την ελληνική γλώσσα και χρησιμοποιούνται στη γλώσσα αναφοράς και το αντίστροφο και παροιμίες που χρησιμοποιούνται με παρόμοιο τρόπο στην ελληνική γλώσσα και στις γλώσσες αναφοράς. Έγινε, επίσης, ωριαία  παρουσίαση για κάθε τάξη χωριστά για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Ξένων Γλωσσών στο Αμφιθέατρο του σχολείου εμπλουτισμένη με διαδραστικά παιχνίδια αναγνώρισης γλώσσας, τοποθεσιών, ανάγνωση γλωσσοδετών και quizμε βάση αναρτημένη αφίσα σε τρεις γλώσσες «20 πράγματα που δεν γνωρίζετε για τον κόσμο των γλωσσών».

Η συμμετοχή των μαθητών/τριών σε όλη τη διαδικασία υπήρξε υποδειγματική.