10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού αθλητισμού

Στο πλαίσιο της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού αθλητισμού, εναρμονισμένη με την Ευρωπαϊκή ημέρα Σχολικού αθλητισμού και με κοινό σύνθημα «Η κίνηση δίνει ζωή»  διοργανώθηκαν στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών αθλοπαιδιές, όπου συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες, όλων των τάξεων του Γυμνασίου.

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων οργανώθηκε ενδοσχολικό πρωτάθλημα στον αύλειο χώρο του σχολείου. Πιο συγκεκριμένα σχηματίστηκαν ενδοσχολικές μαθητικές ομάδες ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισηςκαι  διοργανώθηκαν ταυτόχρονα και αγώνες επιτραπέζιας αντισφαίρισης και αντιπτέρισης στο κλειστό Γυμναστήριο του σχολείου.

Τη γενική επιμέλεια είχαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής κ.κ. Τσιάγκα Μαρία και Καρυπίδης Κύριλλος σε συνεργασία με τους ίδιους τους μαθητές και τις μαθήτριες, που ανέλαβαν την ευθύνη υλοποίησης των αγώνων, ως διαιτητές – προπονητές- σημειωτές- γραμματείς- υπεύθυνοι πρώτων βοηθειών και έφοροι τάξης. Ταυτόχρονα οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί του σχολείου, ανέλαβαν εφημερίες για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων.

Δημιουργήθηκε επίσης και μία χορευτική ομάδα παιδιών και καθηγητών, που επιδίδονταν στην παρουσίαση παραδοσιακών χορών, με την επιμέλεια της κ. ΑκριτίδουΦιλιώς.

Παράλληλα μία ομάδα μαθητών και μαθητριών, δημιούργησαν μία ψηφιακή διαδραστικήαφίσα, ένα συνεργατικό ψηφιακό padletμε την επιμέλεια της κ. Καραμπελιά Τάνια, στο πνεύμα της Πανελλήνιας ημέρας Σχολικού αθλητισμού.Τις εργασίες των μαθητών μπορείτε να δείτε εδώ

Τέλος, μία καλλιτεχνική ομάδα μαθητών  με επικεφαλής την καθηγήτρια των εικαστικών κ. Μηλίγκα  Άννα, δημιούργησε εικαστικά έργα, ανάλογα με το θέμα της 10ης Πανελλήνιας ημέρας Σχολικού αθλητισμού, διαδίδοντας το μήνυμα της ημέρας.