Ενημέρωση της Γ Γυμνασίου για την "Εφηβική Παραβατικότητα" από την Ελληνική Αστυνομία

Μεγάλη τιμή η παρουσία της Υποδιευθύντριας της Αστυνομικής Δ/νσης Σερρώνκ.Δούμα Ευαγγελίας στο σχολείο μας την Τρίτη 2 Απριλίου 2024, με αφορμή την οργάνωση ενημερωτικής εκδήλωσης για τους μαθητές μας.

Με επιστημονική επάρκεια και αξιοθαύμαστη εκφραστική δεινότητα η κ.Δούμα καθήλωσε τους μαθητές, τις μαθήτριες  Γ Γυμνασίου και τους εκπαιδευτικούς αναπτύσσοντας το θέμα:  "Έφηβοι και παραβατικότητα"

Στη δυστοπική συγκυρία  που βιώνουμε όλοι, η κ.Δούμα ανέπτυξε με αφοπλιστική  αμεσότητα  το θέμα της παραβατικότητας των Ανηλίκων και των νέων μορφών της στη σύγχρονη εποχή. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στα φαινόμενα ενδοσχολικής βίας με την έξαρση των τελευταίων χρόνων, καθώς και στον νέο ρόλο της Αστυνομίας και των Εισαγγελικών Αρχών.

Εξήρε τον ρόλο της πρόληψης και την ανάγκη ενεργοποίησης γονέων για τη συμπεριφορά των παιδιών.

Δε δίστασε δε να φωτογραφηθεί και με κάποιους μαθητές/τριες, ενώ απάντησε σε όλα τα ερωτήματα που της υπέβαλαν.

Ευχαριστούμε θερμά την κ.Δούμα και ελπίζουμε και  σε άλλες συνεργασίες.