Το Πείραμα του Ερατοσθένη στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών(2024)

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, σήμερα 20 Μαρτίου 2024, στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών, το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης.

Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ3 και Β4 με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ04 κ.Κασάπη Γεωργίου και κ. Φωτίου Χριστίνας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες χρησιμοποιώντας απλά εργαλεία, όπως ο  ίδιος ο Ερατοσθένης,πριν χιλιάδες χρόνια,  υπολόγισαν με μεγάλη ακρίβεια την ακτίνα της Γης.

Ο Ερατοσθένης ήταν Διευθυντής της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας και  πραγματοποίησε τον 3ο αιώνα π.Χ. ένα σπουδαίο επιστημονικό πείραμα. Διαβάζοντας σε ένα πάπυρο ότι, το μεσημέρι της 21ης Ιουνίου οι κατακόρυφοι στύλοι δεν ρίχνουν καθόλου σκιά στην πόλη Συήνη της Αιγύπτου, ενώ στην Αλεξάνδρεια, κατά την ίδια μέρα και ώρα, οι κατακόρυφοι στύλοι έριχναν σκιά, αντιλαμβάνεται ότι αυτό συμβαίνει επειδή η Γη είναι σφαιρική. Υποστηρίζοντας τη σφαιρική μορφή της Γης, υπολόγισε την περίμετρό της με ακρίβεια περίπου 2%. Από τη διαφορά στις σκιές των δύο πόλεων, υπολόγισε τη διαφορά των γεωγραφικών πλατών, καθιστώντας το πείραμά του καθοριστικό για τη μαθηματική γεωγραφία. Με απλά εργαλεία όπως ράβδοι και μάτια, παρήγαγε ένα επιστημονικό αποτέλεσμα που αποτελεί θεμέλιο της γεωγραφίας, αναδεικνύοντας τη σημασία της απλής σκέψης και της δημιουργικότητας. Με μόλις 2% σφάλμα στον υπολογισμό, ο Ερατοσθένης επιτέλεσε ένα εξαιρετικό επίτευγμα, ενισχύοντας τον ρόλο του ως πρωτοπόρου στη κατανόηση του πλανήτη μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσία και της Διευθύντριας του σχολείου, ενθουσιάστηκαν με την εμπειρία της βιωματικής μάθησης που αποκόμισαν υπολογίζοντας την περίμετρο της Γης.