Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου 2024

6 Φεβρουαρίου 2024 Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου ως αφορμή για ευαισθητοποίηση και ενημέρωση της σχολικής κοινότητας του 2ου Γυμνασίου! #saferinternetday2024

Μετά από πρόσκληση της Διευθύντριας κ.Ζέττα Βασιλικής ο κ.Κοφίτσας Βάιος, Πρόεδρος του Συλλόγου καθηγητών πληροφορικής και στέλεχος του ΠΛΗΝΕΤτης Δ/νσης Δ/Θμιας Σερρών συνομίλησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τμημάτων της Α Γυμνασίου σχετικά με τους κινδύνους και τις προσκλήσεις με τις οποίες έρχονται αντιμέτωποι οι σύγχρονοι νέο δτον ψηφιακό κόσμο. Με εποπτικό υλικό και ιδιαίτερα άμεσο και εύληπτο τρόπο  οι μικροί μαθητές κατανόησαν την ανάγκη να σερφάρουν με Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και να προστατεύουν τα προσωπικά τους δεδομένα. Στη συνέχεια ο Αστυνόμος Β κ.Τσουκαλάς Πρόδρομος μίλησε για τις νέες και πολλαπλές εξαρτήσεις που απειλούν τη ζωή των σύγχρονων νέων και σόκαρε με τις επιπτώσεις αυτών στη ζωή μας!

Η πρόληψη ξεκινά από τη γνώση!

#Όλοιμαζιγιαένακαλύτεροδιαίκτυο #Όλοιμαζίγιαένακαλύτεροκόσμο