Συμμετοχή των μαθητών του ομίλου φιλαναγνωσίας σε βιβλιοπαρουσίαση

Ο όμιλος φιλαναγνωσίας και δημιουργικής γραφής του 2ου Γυμνασίου Σερρών με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Καλαϊτζή Μαγδαληνή και μέλη αρκετούς μαθητές/τριες και Τ.Ε συνάντησε για πρώτη φορά τη συγγραφέα κ. Κυρμανίδου Σωτηρία στο σχολείο ύστερα από πρόσκληση που της απηύθυνε η δραστήρια Διευθύντρια μας κ. Ζέττα Βασιλική.
Από τότε δημιουργήθηκε μεταξύ τους αμοιβαία εκτίμηση και η
συγγραφέας τους έκανε την τιμή να τους καλέσει την Κυριακή 28
Ιανουαρίου 2024 στο καφέ ΑμεΑ εν έργω να συμμετάσχουν στην
παρουσίαση των βιβλίων της «Μια αλλιώτικη Πρωτοχρονιά» και «Εξ αφορμής».
Οι μαθητές και μαθήτριες του ομίλου παρουσίασαν μια σύντομη δραματοποίηση ενός μικρού μέρους του παραμυθιού της συγγραφέα «Μια Αλλιώτικη Πρωτοχρονιά» και μια μαθήτρια του ομίλου έψαλλε το απολυτίκιο του Μέγα Βασιλείου.
Η συγγραφέας θα συστήσει σε όσα παιδιά διαβάσουν το παραμύθι της τον αγαπημένο μας Άγιο Βασίλειο που δεν έχει καμία σχέση με τον παχουλό γεράκο με τα άσπρα γένια και την κόκκινη στολή που ξέρουμε σήμερα, αφού ταξιδέψουν σε πολλές χώρες μαθαίνοντας τα ήθη και έθιμα τους που είναι τόσο διαφορετικά , μα η Αγάπη είναι πάντα Μία.
Καλοτάξιδα τα βιβλία σας πολυαγαπημένη και πολυβραβευμένη
συγγραφέα μας κ. Κυρμανίδου Σωτηρία!
Οι μαθητές μας κέρδισαν τις εντυπώσεις και καταχειροκροτήθηκαν από όλους.