Εορτασμός της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου για το σχ. έτος 2023-24

Την Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου και για τα 50 χρόνια που συμπληρώθηκαν από την εξέγερση των φοιτητών με αίτημα την αποκατάσταση της Δημοκρατίας. Μέσα από τη γιορτή αυτή, που αφορά κυρίως τον χώρο της μαθητιώσας νεολαίας, τους αυριανούς φοιτητές και μετέπειτα πολίτες αυτής της χώρας,θυμηθήκαμε πως είναι χρέος του κάθε πολίτη να παλεύει και να αγωνίζεται για πανανθρώπινες αξίες, όπως αυτές προβάλλονταν από το σύνθημα των παιδιών μέσα από το Πολυτεχνείο: ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ  δηλαδή να προσπαθεί συνεχώς  για αξιοπρεπή διαβίωση, εκπαίδευση και πάνω από όλα ελευθερία στη σκέψη και στη βούληση.

Υπό το πρίσμα αυτό, λοιπόν, οι μαθητές τμημάτων της Α' Γυμνασίου, καθώς και τμημάτων ένταξης, με μεγάλη θέληση και υπομονή, ενθουσιασμό και ζήλο, συμμετείχαν με χαρά, διαβάζοντας το χρονικό της εξέγερσης, απαγγέλλοντας ποιήματα και εκφωνώντας συνθήματα μέσα από το σύντομο θεατρικό δρώμενό τους,, δίνοντας έτσι το παράδειγμα και στους  μεγαλύτερους μαθητές. Πάντα υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους, που είχαν την επιμέλεια της εκδήλωσης κ. Χρυσοστομίδου Ελπίδας και Ακριτίδου Φιλιώς, συνεργάστηκαν άψογα για να  παρουσιάσουν το τελικό αποτέλεσμα που μας ενθουσίασε όλους. Σημαντική υπήρξε και η συμβολή της χορωδίας, που συνόδευσε μουσικά όλη αυτή την προσπάθεια και μας συγκίνησε ιδιαίτερα με την επιμέλεια της Μουσικού κ Λόλα Πασχαλίας και την ιδιαίτερη συμβολή του εκπαιδευτικού κ. Πουρπούρη Βασίλη. Τα εικαστικά/σκηνικά επιμελήθηκε η καλλιτεχνική ομάδα με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού κ. Μηλίγκα Άννας. Την σχολική μας εκδήλωση παρακολούθησαν και γονείς μαθητών/τριών του σχολείου μας..

Οι νέοι υπήρξαν πάντα πρωτοπόροι στους αγώνες και δίνουν το παράδειγμα να ακολουθούμε εμείς οι μεγαλύτεροι.Οι αγώνες των φοιτητών εκείνων, μισό αιώνα πριν, ας αποτελέσουν φάρο φωτεινό στη ζωή μας.