Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου

Την  Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 και στο πλαίσια του σχολικού  εορτασμού της Εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 το 2ο Γυμνάσιο με σύσσωμη τη σχολική κοινότητα τίμησε το Ηρωικό Έπος της Αδούλωτης Ελληνικής ψυχής  στον Ελληνοιταλικό πόλεμο σε μια  ανοιχτή εκδήλωση με τη συμμετοχή και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Αρχικά η Διευθύντρια κ. Βασιλική Ζέττα απηύθυνε πανηγυρικό λόγο σε όλους τους μαθητές/τριες και στη συνέχεια αναγνώσθηκε από την εκπαιδευτικό  κ. Αναστασιάδου Βασιλική το πρακτικό ορισμού Σημαιοφόρου και παραστατών για το σχολικό έτος 2023-24. Σε κλίμα συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η παράδοση της σημαίας από την Διευθύντρια στον σημαιοφόρο και ορίστηκαν οι παραστάτες, καταχειροκροτούμενοι από τη σχολική κοινότητα.

Στη συνέχεια ομάδα μαθητών  παρουσίασε  το θεατρικό δρώμενο «Το κουβάρι της Ιστορίας» που επιμελήθηκε η φιλόλογος κ. Πετικοπούλου Ζαφειριώ στη διάρκεια του οποίου οι μαθήτριες/τες  είχαν την ευκαιρία να μάθουν με βιωματικό τρόπο μέσα από ένα παιχνίδι γνώσεων τα γεγονότα που πλαισίωσαν την συμμετοχή της χώρας μας στον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο. Το  δρώμενο επενδύθηκε μουσικά  με  τα τραγούδια της χορωδίας του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της μουσικού κ. Πασχαλίας Λόλας και την συμμετοχή του εκπαιδευτικού κ. Πουρπούρη Βασίλειου.

Τη σκηνική επιμέλεια και τον στολισμό ανέλαβαν οι μαθητές/τριες της καλλιτεχνικής ομάδας με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ.Μηλίγκα Άννας, ενώ την ηχητική και ηλεκτρονική υποστήριξη ανέλαβε ο Υποδιευθυντής κ. Δούμτσης Ιωάννης.

Μετά το πέρας του επετειακού εορτασμού, απονεμήθηκαν τα  αριστεία και τα  βραβεία, στους/στις μαθητές/τριες που διακρίθηκαν και αρίστευσαν κατά το σχολικό έτος 2022-23.

Ο ηρωικός αγώνας των Ελλήνων στα βουνά της Πίνδου αποτελεί ιστορικό σημείο αναφοράς και τιμής. Αποδίδει με ελάχιστα αλλά εύστοχα λόγια, τι ακριβώς σημαίνει ήρωας:

«Από τώρα και στο εξής δε θα λέμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες».

Στις 12 π.μ. ο Σημαιοφόρος και οι παραστάτες του σχολείου με τη συνοδεία της Γυμνάστριας κ Τσιάγκα Μαρίας και εκπροσώπων του Συλλόγου Διδασκόντων κατέθεσαν στέφανο τιμής στον Αδριάντα του Μακεδονομάχου Παπαπασχάλη Ανδρούτσου.