Ημέρα Μακεδονικού Αγώνα 2023

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023 στο Αμφιθέατρο του 2ου Γυμνασίου Σερρών πραγματοποιήθηκε εκδήλωση τιμής για τον Μακεδονικό Αγώνα, σύμφωνα με την Εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ και απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων.. Οι μαθητές κάθε τάξης, διαδοχικά στο Αμφιθέατρο του σχολείου, είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μέσω κειμένων και επιλεγμένου οπτικοακουστικού υλικού, που επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Καραμπελιά Σουλτάνα ΠΕ06 και Μπουσνή Σοφία ΠΕ02 ΕΑΕ, ένα τιμητικό αφιέρωμα σχετικά με τη δράση των Μακεδονομάχων και τον αγώνα τους για την Απελευθέρωση της Μακεδονίας.

Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στον Παύλο Μελά, στον πρωτεργάτη και κορυφαίο σύμβολο του Μακεδονικού Αγώνα, ο οποίος υπήρξε υπόδειγμα γενναιότητας και αυταπάρνησης για την αφύπνιση του Έθνους και τη διαφύλαξη της Ελληνικότητας της Μακεδονίας.

Μέσα από εικόνες, πρωτοσέλιδα εφημερίδων και τραγούδια της εποχής, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κάνουν μια ιστορική αναδρομή αποτίοντας φόρο τιμής στους Σερραίους αγωνιστές, στους δασκάλους, στις δασκάλες και στους κληρικούς που πολέμησαν ηρωικά και θυσιάστηκαν για να υπερασπιστούν την ελληνικότητα του τόπου τους.

Ευχόμαστε οι ήρωες του Μακεδονικού Αγώνα να αποτελούν φάρο στη ζωή των μαθητών και μαθητριών μας.