Το 2ο Γυμνάσιο στη Serexpo 2023

Την Τετάρτη 20/09/2023 και την Πέμπτη 21/09/23 και ώρα 11:30 π.μ., πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη, των μαθητών/τριών της Β' Τάξης  και Γ΄τάξης αντίστοιχα του 2ου Γυμνασίου Σερρών, στον χώρο της έκθεσης Serexpo, που διοργάνωσε το Εμπορικό Επιμελητήριο και η Περιφερειακή Ενότητα Σερρών, με τη συνοδεία της Διευθύντριας και των υπεύθυνων εκπαιδευτικών τους .

Αρχικά μας υποδέχτηκαν στην είσοδο της Έκθεσης στελέχη του Επιμελητηρίου με τον Υπεύθυνο του Προγράμματος κ. Γιαννάκη Δημήτριο, όπου μας έκαναν μία δεκάλεπτη ενημέρωση σχετικά με τον σκοπό και το περιεχόμενο της Έκθεσης, καθώς  και για τα περίπτερα που μπορούσαμε να επισκεφτούμε.

Στη συνέχεια, πρώτη μας στάση ήταν στο Σταθμό του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, όπου εθελοντής διασώστης έκανε σχετική ενημέρωση για τη δράση του Ε.Σ., τον τηλεφωνικό αριθμό έκτακτης ανάγκης και για την παροχή πρώτων βοηθειών. Έλαβε χώρα βιωματική δράση πρώτων βοηθειών με την ενεργή συμμετοχή μαθητών. Δεύτερη στάση έγινε στον υπαίθριο χώρο της Έκθεσης, όπου στελέχη της ΔΥΠΑ (τέως ΟΑΕΔ) έκαναν ενημέρωση Επαγγελματικού Προσανατολισμού στους μαθητές σχετικά με τα Τεχνικά Επαγγέλματα, τις Σχολές Μαθητείας Σερρών (ΕΠΑΣ) ενώ  στη συνέχεια μίλησαν καταξιωμένοι ελεύθεροι επαγγελματίες, γνωστοποιώντας την ειδικότητά τους και πρόβαλαν τη χρησιμότητα και ζήτηση των τεχνικών επαγγελμάτων στη σύγχρονη αγορά εργασίας. Τρίτη στάση, σε ένα κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο με στέγαστρο, όπου η Τροχαία Σερρών πραγματοποίησε εξαιρετική  ενημέρωση στους μαθητές για την ορθή χρήση και οδήγηση του ποδηλάτου, τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς των ποδηλάτων και τέλος αναφέρθηκαν στους σταθμούς επιδιόρθωσης ποδηλάτων, που θα στηθούν σε διάφορα σημεία της πόλης.

Οι μαθητές/τριες της Β΄ Γυμνασίου ενημερώθηκαν  στο περίπτερο ''45'' της ανακύκλωσης ρούχων και παπουτσιών TexCycle, σχετικά με τους τρόπους που ανακυκλώνονται τα ρούχα και τα παπούτσια, τα οποία  πλέον δε χρειαζόμαστε και μέσω της ανακύκλωσης εντάσσονται στην κυκλική οικονομία και ξαναπαίρνουν χρησιμότητα και αξία. Οι μαθητές/τριες της Γ΄Γυμνασίου αντίστοιχα εντυπωσιάστηκαν από τον κύκλο του νερού στο περίπτερο της ΔΕΥΑΣ, ενώ ιδιαίτερο ενδιαφέρον τους προκάλεσε η ενημέρωση στο εξαιρετικό περίπτερο των Εφέδρων Αξιωματικών, όπου συμμετείχαν σε διαδραστικές ασκήσεις.

Στον εναπομείναντα χρόνο, τα παιδιά περιηγήθηκαν ελεύθερα στον χώρο της έκθεσης και τα περίπτερα της αρεσκείας τους, καταλήγοντας στην είσοδο της έκθεσης στη 13:30, όπου η Σερραϊκή εταιρεία Κρι - Κρι τους προσέφερε παγωτά.