ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
Διαφήμιση
των Αξόνων Προτεραιότητας 1,2 & 3 του Επιχειρησιακού Προγράμματος«Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση»

Καλωσήρθατε στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών

Απρ

10ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κ. Μακεδονίας

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Τελευταία Ενημέρωση (19 Απρίλιος 2018)
PDFΕκτύπωσηE-mail

Το σχολείο μας συμμετείχε με εργασία με θέμα:

"Η εκστρατεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Μια εφαρμογή χαρτών υλοποιημένη σε Snap"

Το "Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κ. Μακεδονίας" διεξάγεται κάθε χρόνο στο Κέντρο Νόησις της Θεσσαλονίκης, με μεγάλη επιτυχία.

Την εφαρμογή μπορείτε να φορτώσετε πατώντας ΕΔΩ. (Ίσως χρειαστεί να περιμένετε μεριχκά δευτερόλεπτα- Χρησιμοποιείστε Google Chrome και όχι Mozilla Firefox)

Ευχαριστούμε θερμά

• το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, για την χρηματοδότηση της μετακίνησης,
  • το 18ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών, για την οργάνωσή της.

Απρ

Μετακίνηση στην Πέλλα στις 25 Απριλίου 2018

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator
PDFΕκτύπωσηE-mail

Την απόφαση ανάθεσης θα βρείτε εδώ.

Από τη Διεύθυνση

Φεβ

Μετακίνηση στη Θεσσαλονίκη στις 20 Φεβ 2018

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator
PDFΕκτύπωσηE-mail

Την απόφαση ανάθεσης της μετακίνησης θα βρείτε εδώ.

Από τη Διεύθυνση

Φεβ

Ερωτηματολόγιο “Παιδί και Κοινωνικά Δίκτυα”

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Τελευταία Ενημέρωση (02 Φεβρουάριος 2018)
PDFΕκτύπωσηE-mail

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου μας απέστειλλε το παρακάτω υλικό, με αφορμή την "Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018" που φέτος είναι η 6η Φεβρουαρίου.

"Στη σχέση των παιδιών με τα κοινωνικά δίκτυα και το διαδίκτυο επικεντρώνεται η έρευνα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, τα πρώτα αποτελέσματα της οποίας θα ανακοινωθούν στην κεντρική εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που θα διεξαχθή στην Αθήνα στις 6 Φεβρουαρίου.

Το σχετικό ερωτηματολόγιο απευθύνεται σε γονείς και θα το βρείτε εδώ (απαιτούμενος χρόνος 3-4 λεπτά, μπορείτε να το κοινοποιήσετε και σε άλλους).

Τα αποτελέσματα της έρευνας θα αποτυπώνουν την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί όσον αφορά στη χρήση του διαδικτύου από τους νέους στη χώρα μας και θα αποτελέσουν οδηγό για τις επόμενες στοχευμένες δράσεις αφύπνισης και ενημέρωσης του Κέντρου."

Επιπλέον, οι γονείς μπορούν να βρουν χρήσιμες πληροφορίες στα παρακάτω άρθρα:

Δεκ

Ημερίδα για το ασφαλές Διαδίκτυο

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Τελευταία Ενημέρωση (02 Φεβρουάριος 2018)
PDFΕκτύπωσηE-mail

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Δ.Δ.Ε. Σερρών σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Σερρών διοργάνωσαν ημερίδα με θέμα "Μέσα κοινωνικής δικτύωσης: ψυχαγωγία ή κίνδυνος;".

Η ημερίδα διεξήχθη στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στην "Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018", μιας διεθνούς δράσης που στην Ελλάδα διοργανώνεται από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου(saferinternet4kids.gr)

Ομιλητές ήταν οι:

• Βασίλειος Εφόπουλος(Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής)
  • Φωφώ Καραμανίδου(Υπεύθυνη του Σ.Σ.Ν της Δ.Δ.Ε. Σερρών)
  • Ιωάννης Κούνιος(Ανθυπαστυνόμος)

Σελίδα 1 από 3