ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
Διαφήμιση
των Αξόνων Προτεραιότητας 1,2 & 3 του Επιχειρησιακού Προγράμματος«Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση»

Καλωσήρθατε στο 2ο Γυμνάσιο Σερρών

Φεβ

Μετακίνηση στη Θεσσαλονίκη στις 20 Φεβ 2018

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator
PDFΕκτύπωσηE-mail

Την απόφαση ανάθεσης της μετακίνησης θα βρείτε εδώ.

Από τη Διεύθυνση

Φεβ

Ερωτηματολόγιο “Παιδί και Κοινωνικά Δίκτυα”

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Τελευταία Ενημέρωση (02 Φεβρουάριος 2018)
PDFΕκτύπωσηE-mail

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου μας απέστειλλε το παρακάτω υλικό, με αφορμή την "Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018" που φέτος είναι η 6η Φεβρουαρίου.

"Στη σχέση των παιδιών με τα κοινωνικά δίκτυα και το διαδίκτυο επικεντρώνεται η έρευνα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, τα πρώτα αποτελέσματα της οποίας θα ανακοινωθούν στην κεντρική εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που θα διεξαχθή στην Αθήνα στις 6 Φεβρουαρίου.

Το σχετικό ερωτηματολόγιο απευθύνεται σε γονείς και θα το βρείτε εδώ (απαιτούμενος χρόνος 3-4 λεπτά, μπορείτε να το κοινοποιήσετε και σε άλλους).

Τα αποτελέσματα της έρευνας θα αποτυπώνουν την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί όσον αφορά στη χρήση του διαδικτύου από τους νέους στη χώρα μας και θα αποτελέσουν οδηγό για τις επόμενες στοχευμένες δράσεις αφύπνισης και ενημέρωσης του Κέντρου."

Επιπλέον, οι γονείς μπορούν να βρουν χρήσιμες πληροφορίες στα παρακάτω άρθρα:

Δεκ

Ημερίδα για το ασφαλές Διαδίκτυο

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Τελευταία Ενημέρωση (02 Φεβρουάριος 2018)
PDFΕκτύπωσηE-mail

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Δ.Δ.Ε. Σερρών σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Σερρών διοργάνωσαν ημερίδα με θέμα "Μέσα κοινωνικής δικτύωσης: ψυχαγωγία ή κίνδυνος;".

Η ημερίδα διεξήχθη στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στην "Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018", μιας διεθνούς δράσης που στην Ελλάδα διοργανώνεται από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου(saferinternet4kids.gr)

Ομιλητές ήταν οι:

• Βασίλειος Εφόπουλος(Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής)
  • Φωφώ Καραμανίδου(Υπεύθυνη του Σ.Σ.Ν της Δ.Δ.Ε. Σερρών)
  • Ιωάννης Κούνιος(Ανθυπαστυνόμος)

Νοε

Ενημέρωση γονέων σχ. έτους 2017-18

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator
PDFΕκτύπωσηE-mail

Δημοσιεύθηκαν οι ημέρες και ώρες κατά τις οποίες οι γονείς και κηδεμόνες μπορούν να προσέρχονται για ενημέρωση από τους καθηγητές.

Τον πίνακα μπορείτε να δείτε πατώτας εδώ, ή από μενού Γονείς -> Ενημέρωση.

Από τη Διεύθυνση.

Ιουν

Βράβευση σε διαγωνισμό

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Τελευταία Ενημέρωση (24 Ιούνιος 2017)
PDFΕκτύπωσηE-mail

Το σχολείο μας πήρε μέρος στο 3ο Μαθητικό Διαγωνισμό του σωματείου "Οι Φίλοι του Μουσείου του Μακεδονικού Αγώνα" όπου απέσπασε το 1ο βραβείο, ενώ μια δεύτερη συμμετοχή του βραβεύτηκε με τιμητικό έπαινο.

Σχετικά εκδόθηκε Δελτίο Τύπου.

Σελίδα 1 από 2
«  Φεβρουάριος 2018  »